www.ideayayinevi.com

Mitten in der Kapitalismuskrise entdeckt die Subkultur den Kommunismus neu. Ihr Star ist der slowenische Philosoph Slavoj Zizek, der Marxismus mit Pop und Psychoanalyse mischt. Seine Auftritte bieten Stand-up-Comedy für eine linksradikale Avantgarde.
IDEOLOGIEN
Der Denkautomat
Von Oehmke, Philipp

'The Most Dangerous Philosopher in the West'
Welcome to the Slavoj Zizek Show
Kapitalizm yeni bir bunalımın ortasında iken, Batıda alt-kültür (Subkultur) komünizmi yeniden yaşama döndürme arayışı içinde. Marxizmi bir kez de pop-kültür ve Lacan aşısı ile diriltmeyi isteyen Slavoj Zizek radikal solcu avant-garde için stand-up-comedy sunan bir star konumunu kazanmış görünüyor.

Saat sabahın beşi, ve Zizek bir Komünizm Konferansı için Ljubljana'dan Berlin'e yolculuk ediyor. Açılış konuşmasının Fransız Maoisti Alain Badiou tarafından yapılacak olması biraz canını sıkıyor. Ve bir zamanlar Kızıl Tugaylar terör grubunun sempatizanlarından olmuş olan Antonio Negri'nin de gelmesi tuhaf görünüyor. Ama bunlar önemsiz noktalar. Bir buçuk saatlik sunumu hazırlamak için önünde ancak uçakta geçecek saatler var. ... Berlin'de hava sıcak. Konferans Volksbühne Tiyatrosunda yapılacak. Konuşmacılardan 70'li yaşlarının sonlarında olan Antonio Negri eski bir politik mahkum. Son on yılın iyi bilinen neo-Marxist best-selleri "İmparatorluk"un yazarı. 70'li yaşlarının başlarında olan Alain Badiou ise Paris'te bir felsefe profesörü, ve şu sıralarda yeni bir "komünist hipotez" arıyor. "Kültür Kuramının Elvisi'i" olarak bilinen Zizek en amansız karşıtlarından biri tarafından bir keresinde "batının en tehlikeli felsefecisi" olarak görüldü. Zizek bu deyimin bir kompliman olarak amaçlanmadığını düşündüğü için ondan hoşlanıyor. ... Salon tıklım tıklım dolu. Çoğu daha otuzlarına basmamış olan 1000 kadar dinleyicinin bir bölümü basamaklara yerleşmiş. Anadillerinde bile anlaşılması sık sık güç, giderek olanaksız olan sentetik söylemleri çevirilerde dinleyecek olan gençlerin kimileri Brecht gibi giyinmiş, başkaları ise Sartre gibi.. ... Konferans tarihe bir bakış ile ilgili değil, komünizm adına yok edilen on milyonlarca insan ile ilgili değil, emek kampları, polis devletleri, Stalin, Polpot vb. ile de ilgili değil. Bu konferans bir "komünist hipotez" ile, "evrenselcilik" denilen şey ile ilgili. Dünya huzur içinde olabilir. Kurtarıcılar sonunda ne olduklarını anladılar. ...

 
He explains the ontological essence of the Germans, French and Americans on the basis of their toilet habits and the resulting relationship with their fecal matter, and he initially reacts to criticism with a cheerful "Fuck you!" -- pronounced in hard Slavic consonants.
 
www.ideayayinevi.com
31.01.2012